szukaj:
Menu główne
Strona główna
Forum
Wiadomości
Artykuły
Galeria
Kontakt
Linkownia
ŁOWISKO PATRONACKIE
Regulamin
Mapa łowiska
K M "Dolina Łeby"
Odtworzenie tarlisk
Troć Łeby - zawody
Tarło troci - filmy
Informacje
Opłaty 2012
Informator wód
Znakowane ryby
Turystyka wędkarska
Polecamy:
Muszkarskie Święto - Robert Tracz
AIRFLO – My już wiemy!
Z muchówką na troć - Technika. część 2
Z muchówką na troć – Sprzęt. cz...
Rzeka Łeba – rozpoczęcie sezonu...
Troć Łeby 2008 - relacja z zawodów
Black Ranger bez tajemnic
Rzeka Lagan - Szwecja
\"Troć Łeby 2009\"- relacja z imprezy
Trociowa Łeba
Wiadomości:
Troć Łeby 2014 \"no kill\" - RELACJA...
Troć Łeby 2014 \"no kill\" - ZAPROZENIE...
Troć Łeby 2013
Zawody Muchowe Troć Łeby 2013 - nagroda główna MG ...
Tarło przyżyciowe troci wędrownej nad Łebą...
Ankieta
Moja ulubiona metoda połowu to:
Sztuczna mucha
Spinning
Spławik
Trolling

[wyniki | ankiety]
Kontrola przepływów nienaruszalnych w zlewni rzeki Łeby - 2012-02-01 09:25:00

31 stycznia członkowie Społecznej Straży Rybackiej i Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby odbyli niezapowiedzianą kontrolę na kilku piętrzeniach w dorzeczu Łeby.

Podobne akcje będą systematycznie powarzane, ze względnu na to, że w kilku przypadkach ilość wody, która zgodnie z tzw. „przepływem nienaruszalnym” powinna nieprzerwanie płynąć głównym korytem cieku budziła nasze wątpliwości.

Olbrzymia większość jazów i tam, które znajdują się w zlewni rzeki Łeby nie posiada przepławek, dlatego tak ważne jest dopilnowanie, aby na odcinku od poboru wody, do jej miejsca zrzutu zachować odpowiednią jej ilość, określoną każdorazowo w pozwoleniu wodno-prawnym.  Idealnym rozwiązaniem, jest wybudowanie przy piętrzeniu przepławki. Daje to gwarancję stałego przepływu wody i pozwala na wędrówki tarłowe ryb. Można taką inwestycję sfinansować praktycznie bez angażowania własnych środków, o czym możemy przeczytac na stronie http://www.ochronaryb.pl/, mimo to brak jakiejkolwiek inicijatywy ze strony gównych zainteresowanych, którzy korzystają z piętrzeń.

więcej |
Złowiłeś znakowaną rybę, powiadom ichtiologów! - 2012-01-31 22:35:16
Informacje w przypadku połowu troci wędrownej lub łososia ze znaczkiem typu "carlin" (blaszka z numerem przyczepiona do płetwy grzbietowej):
  • rybę należy zmierzyć (cm) oraz zważyć (kg):
- długość całkowitą (Lt) , od początku głowy do najdłuższego promienia płetwy ogonowej oraz
- l. caud. , czyli długość ryby od głowy do najkrótszego promienia płetwy ogonowej
- wagę podajemy w kilogramach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku
  • należy zebrać delikatnie nożykiem ok 10 łusek powyżej 3 rzędu nad linią naboczną w połowie drogi między płetwą tłuszczową, a płetwą grzbietową. Łuski najlepiej włożyć do koperty do wyschnięcia.
  • podać datę połowu, miejsce złowienia, nr telefonu kontaktowego.
Łuski ryby oraz dane wraz ze znaczkiem należy przesłać na adres:

Instytut Rybactwa Śródlądowego
Zakład Ryb Wędrownych
ul. Synów Pułku 37 80-298 Gdańsk


lub na adres mailowy: adam.lejk@uwm.edu.pl

W przypadku złowienia troci wędrownej zaopatrzonej w zielony znaczek Carlin o serii PIRS-PMIR należy zgłosić informację e-mailowo na adres: adam.lejk@uwm.edu.pl lub sekretariat@slowinskipn.pl lub na powyższy adres instytutu.

więcej |
Trociowe no kill - 2012-01-02 19:18:51
Wypuszczanie złowionych ryb, a w szczególności troci wędrownej często budzi wiele kontrowersji. Nie rozważamy czy ma to sens czy nie, po prostu stoimy na stanowisku, że we wszystkim potrzebny jest umiar i zdrowy rozsądek.
Poniżej ryby Leszka i Marcina, złowione i wypuszczone. Czasami do nas wracają, coś w tym jest...




więcej |
Pierwsze tarło troci na żywej rybie nad Łebą - 2011-11-05 15:33:55

Za nami pierwsze w historii „przeżyciowe” tarło troci wędrownej z rzeki Łeby przeprowadzone przez Słowiński Park Narodowy z pomocą ichtiologa z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wszystkie  ryby, po pozyskaniu ikry i mlecza potrzebnych w celach restytucji gatunku, z olbrzymią troską, odzyskały wolność. To przełomowy, wręcz historyczny moment oddzielający starą, „tradycyjną” metodę pozyskiwania ikry i mlecza, po której wszystkie ryby były uśmiercane od nowoczesnych technik pozwalających na pobranie materiału zarybieniowego, bez szkody dla życia i zdrowia ryb.

Zrobiliśmy wszystko co było w naszej mocy, aby promować bardziej przyjazne rybom techniki pozyskiwania ikry i mleczu, upowszechnić  idee, które nie tylko nam są bardzo bliskie. Odwrócić ironię losu, polegającą na tym, że w ramach restytucji gatunku, ryby po wytarciu ginęły. Zrobiliśmy wszystko by dać troci szansę, dać życie…

Udało się!         CZYTAJ CAŁOŚĆ

więcej |
"Akcja Troć 2011" - 2011-10-27 20:48:42
  Rozpoczęły się działania związane z ochroną tarła troci. 
W "Akcję Troć 2011" zaangażowana jest policja, straż miejska, straż graniczna, członkowie SSR skupieni w kołach PZW oraz ochotnicy.
  Pierwsze patrole jak na razie przebiegają spokojnie, bez incydentów. Lada dzień zostanie otworzony całodobowy posterunek SSR przy jednym z dopływów Łeby.
  Warto nadmienić, że całodobowa ochrona tarła troci trwa nad Łebą już kilkanaście lat z rzędu. W efekcie tych działań kłusownictwo zostało praktycznie zmarginalizowane...
więcej |
Tarło troci na żywej rybie coraz bliżej - 2011-10-06 18:56:37

 Tarło troci na żywej rybie coraz bliżej. Dobiegają już końca ostatnie przygotowania. Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby wspomogło organizacyjnie Władze Słowińskiego Parku Narodowego, który będzie prowadził tarło przekazując trzy polowe baseny na wodę, każdy o objętości 2,5 m3, w których będą przetrzymywane ryby podczas pozyskiwania ikry i mleczu.

 Z niecierpliwością czekamy na pierwsze w historii tarło troci na żywej rybie nad rzeką Łebą.

więcej |
Odszedł Andrzej "Pikuś" Pigła - 2011-03-28 21:08:56










Byłeś duszą towarzystwa, naszym bratem, niezastąpionym kompanem wędkarskich wypraw. Takiego na zawszę Cię zapamiętamy. Żegnaj Pikuś....
więcej |
Dolina zagłady - 2010-11-21 16:56:41
Park Krajobrazowy „Dolina Słupi“ powstał w 1981 roku, a jego powierzchnia wraz z otuliną obejmuje ponad 120 tyś ha, z czego 70% stanowią lasy. Oś parku wytycza rzeka Słupia wraz z dorzeczem. Słupia od wyjścia z jez.Węgorzyno koło Sulęczyna zaliczana jest do „wód górskich“. Wypiętrzenia terenu dochodzą do 160 m n.p.m. tworząc krajobraz o charakterze podgórskim z bogatą szatą roślinną, licznymi strugami, wysiękami i jeziorami, z których osiem to szczególnie cenne  jeziora lobeliowe.
więcej |
Trwa akcja ochrony tarła troci - 2010-11-17 17:26:33

Akcja ochrony tarła troci w dorzeczu Łeby podobnie jak w latach ubiegłych przebiega dobrze. Powodzenie całego przedsięwzięcia opiera się przede wszystkim na zaangażowaniu strażników SSR i wędkarzy z kół PZW naszego rejonu, wspieranych przez służby mundurowe (Policja, Straż Graniczna, Straż Leśna), ochotników oraz członków TPRŁ i KMDŁ. Całodobowe dyżury i patrole nad mieszczącym najwięcej tarlisk dopływem Łeby- rzeką Okalicą- są możliwe dzięki zaangażowaniu wędkarzy z kół PZW: Lębork-Miasto, przy Komendzie Powiatowej Policji, Wojskowo-Gminnego Koła PZW w Siemirowicach, przy Cechu Rzemiosł Różnych oraz Marzenie ze Zdrzewna.  Mobilne patrole, często z udziałem policji,  odwiedzają najbardziej zagrożone kłusownictwem miejsca.

więcej |
Główna Nagroda Bursztynowego Mieczyka za działalność w zakresie ochrony przyrody dla TPRŁ - 2009-12-14 20:39:49
Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby otrzymało prestiżową Nagrodę Bursztynowego Mieczyka, przyznawaną najlepiej działającym organizacjom pozarządowym z terenu województwa pomorskiego. W tym roku spośród ok. 70 zgłoszeń wybrano siedem stowarzyszeń, którym nadano wyróżnienia, oraz cztery, którym przekazano nagrody główne, ufundowane przez Wojewodę Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.  Kapituła piętnastej, jubileuszowej edycji Konkursu uhonorowała TPRŁ za działania na rzecz ochrony przyrody. Więcej informacji tutaj.
więcej |
Trocie na nowym tarlisku w Strudze Rybnickiej - 2009-11-02 15:39:20

           Budowa tarliska w Strudze Rybnickiej okazała się strzałem w dziesiątkę. Jak dotąd ikrę złożyło tam co najmniej kilkanaście samic. Poniżej filmik ze szczególnie żywiołowym samcem troci odganiającym rywali. 




autorem drugiego filmiku jest Łukasz Nastały

więcej |
TPRŁ wybudowało tarlisko troci i łososia w Strudze Rybnickiej - 2009-09-25 00:19:30

           Jazy na rzece Łebie w Lęborku stanowią nieprzekraczalną przeszkodę dla migrujących w trakcie ciągu tarłowego troci i łososi. Ostatnim dopływem uchodzącym do Łeby poniżej jazów jest Okalica, przyjmująca wcześniej wody prawobrzeżnego dopływu- Strugi Rybnickiej. W ciekach tych od lat w ostatnim kwartale roku odbywa się tarło wymienionych gatunków ryb. Naturalna reprodukcja ryb łososiowatych jest jednak w Strudze Rybnickiej bardzo ograniczona z uwagi na brak w niej właściwego podłoża kamienno-żwirowego, umożliwiającego skuteczne tarło rybom litofilnym. Wybudowanie tarliska wytworzyło warunki do odbycia przez nie tarła i właściwej inkubacji ikry.

1% podatku dla Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby - 2009-02-11 22:12:23
Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby już od ponad 10 lat prowadzi rzeczywiste i skuteczne działania zmierzające do ochrony i odnowy środowiska naturalnego pradoliny Łeby, o których na bieżąco informuje na stronie internetowej www.rzekaleba.pl . Do najważniejszych inicjatyw Towarzystwa zalicza się wywalczenie we współpracy z Klubem Muchowym "Dolina Łeby", Kołem PZW Lębork Miasto i ZO PZW w Słupsku stałych przejść migracyjnych na jez. Łebsko, rozwinięcie szerokiej promocji i ochrony tarła naturalnego ryb wędrownych, odtworzenie naturalnych tarlisk troci wędrownej i łososia w rzece Łebie w centrum Lęborka, przeciwdziałanie powstawaniu inwestycji mogących drastycznie pogorszyć stan środowiska, zwalczanie zanieczyszczeń wód dorzecza Łeby, prowadzenie z własnych środków zarybień na odcinkach, gdzie zanikło występowanie cennych gatunków ryb i wiele innych. W kwietniu 2008 Towarzystwo uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego, możliwe jest więc przekazanie na jego rzecz 1% podatku za rok 2008. Informacja jak to zrobić znajduje się w ulotce dostępnej pod linkiem: http://www.rzekaleba.pl/viewpage.php?page_id=6




więcej |

strony: [1] [archiwum działu]
Przekaż 1 % swojego podatku
Na forum...
Zdjęcia z galerii
IMG_0032.JPG    
Przyjaciele








Pokoje
Pogoda
Prognoza dla regionów Polski
Kliknij na mapce.
Na stronie jest
osób online: 1
 
© 2024 DOLINA ŁEBY. Wszelkie prawa zastrzeżone.
 

powered by jPORTAL 2 & UserPatch