Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/users/dolinaleby/public_html/module/banner.inc.php on line 155
szukaj:
Menu główne
Strona główna
Forum
Wiadomości
Artykuły
Galeria
Kontakt
Linkownia
ŁOWISKO PATRONACKIE
Regulamin
Mapa łowiska
K M "Dolina Łeby"
Odtworzenie tarlisk
Troć Łeby - zawody
Tarło troci - filmy
Informacje
Opłaty 2012
Informator wód
Znakowane ryby
Turystyka wędkarska
Polecamy:
Muszkarskie Święto - Robert Tracz
AIRFLO – My już wiemy!
Z muchówką na troć - Technika. część 2
Z muchówką na troć – Sprzęt. cz...
Rzeka Łeba – rozpoczęcie sezonu...
Troć Łeby 2008 - relacja z zawodów
Black Ranger bez tajemnic
Rzeka Lagan - Szwecja
\"Troć Łeby 2009\"- relacja z imprezy
Trociowa Łeba
Wiadomości:
Troć Łeby 2014 \"no kill\" - RELACJA...
Troć Łeby 2014 \"no kill\" - ZAPROZENIE...
Troć Łeby 2013
Zawody Muchowe Troć Łeby 2013 - nagroda główna MG ...
Tarło przyżyciowe troci wędrownej nad Łebą...
Ankieta
Moja ulubiona metoda połowu to:
Sztuczna mucha
Spinning
Spławik
Trolling

[wyniki | ankiety]
Artykuły > Łowiska > Rzeka Lagan - Szwecja

Pomyślałem sobie, ze wielu z Was tęsknie spogląda w stronę Szwecji,
jednak ceny działaja odstraszająco. W związku z tym postanowiłem napisać
kilka slow o mojej ukochanej rzece.

Lagan - a właściwie jej krotki odcinek, o którym tu mowa - znajduje się na zachodnim wybrzeżu Szwecji około 50km powyżej Helsingborga. Jest to rzeka typowo łososiowa. Czasami zdarza się złapać pstrąga, ale są to sporadyczne przypadki.
Sezon zaczyna sie od 01.03. a kończy 14.10. Jednak pierwsze miesiące nie są dla nas atrakcyjne. Jedyną rybką, na jaką można liczyć jest, wspomniany już sporadyczny pstrąg. Łososie zaczynają pokazywać się dopiero w połowie maja. Jest ich jeszcze niewiele, ale za to duże - jeśli już jakiś weźmie to prawie na pewno będzie miał ponad 5kg. Im bliżej lata i jesieni tym więcej ryb, ale obok dużych wchodzi do rzeki coraz więcej maluchów. Prawdziwe łowienie to wrzesień i październik - do 14-go oczywiście. Główne metody stosowane przez Szwedów to spinning i tzw., spinfluga - czyli tez spinning tyle że zamiast blachy jest mucha i pałeczka tyrolska. Rzadko widuje się wędkarzy z muchówka. Nie bardzo rozumiem, dlaczego. W zeszłym roku miałem okazje spotkać dwukrotnie w Laholm pana, który łowi tylko na muchę i co się okazało - w tym samym czasie, kiedy najlepsi spinningisci mieli na koncie po kilka łososi on miał 19, a dwa czy trzy dni później 21!!!!! I nie były to tylko czcze przechwałki, bo za pierwszym razem miał ze sobą dwa łososie a za drugim łososia i pstrąga. Musze przyznać ze właśnie te spotkania zainspirowały mnie do kupienia muchówki. Niestety, kiedy rozmawiałem z tym człowiekiem nie byłem jeszcze zainteresowany szczegółami takimi jak rodzaj much, których używał czy miejsca, w których wędkował. Tym samym straciłem znakomita okazje do zdobycia bardzo cennej wiedzy. No cóż mądry Polak po szkodzie... Swoja muchówkę kupiłem dopiero w połowie października, więc nie miałem okazji połapać w zeszłym sezonie i w związku z tym nie mogę się na razie służyć własnymi doświadzeniami. Jednak od początku marca zamierzam zacząć ostro "muchowac" i chętnie podzielę się wiedza, która mam nadzieje zdobędę, ze wszystkimi zainteresowanymi. A teraz przejdę do sprawy niemalże tak istotnej jak łososie. Zastanawiacie się zapewne skąd w opisie tekst o niewielkich pieniądzach. Otóż Lagan jest rzeka naprawdę tania. Roczna licencja w tym sezonie to zaledwie 800 kr a jednodniowa 120. Ceny innych rzek nie spadają, z tego co mi wiadomo, poniżej 3000kr za rok. Poza tym są w okolicach kempingi gdzie można za niewielkie pieniądze rozbić namiot (ok. 150 kr za dobę) lub wynająć domek (ok. 500kr). Dojazd to tez niewielki wydatek. Przewoźnicy często maja różne promocje - na promach niedrogo wychodzi samochód plus kilku pasażerów, są tez tanie linie lotnicze.
Proponuje sprawdzić ceny na:

www.stenaline.pl
www.polferries.pl
www.wizzair.pl

Jest jeszcze jeden przewoźnik ze Świnoujścia, ale nie pamiętam nazwy - musicie sami poszukać w Internecie. Jeśli chodzi o przelot samolotem to jest tu pewna niewielka komplikacja. Lotnisko jest w Strup, czyli jakieś 120 km od rzeki, ale jest ktoś zdecydowałby się na ten rodzaj transportu to oczywiście jestem w stanie pomoc z dojazdem. Tak jak już pisałem na początku dobre łapanie zaczyna się we wrześniu, wiec macie jeszcze dużo czasu na zastanowienie się nad ewentualnym przyjazdem. Gdyby ktoś z Was miał jeszcze jakieś pytanie to proszę o kontakt na maila baboriba@wp.pl, a ja postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.


Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć

 

Tekst i zdjęcia: Mateusz „Baboriba” Kociuba


© 2024 DOLINA ŁEBY. Wszelkie prawa zastrzeżone.

powered by jPORTAL 2 & UserPatch