Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/users/dolinaleby/public_html/module/banner.inc.php on line 155
szukaj:
Menu główne
Strona główna
Forum
Wiadomości
Artykuły
Galeria
Kontakt
Linkownia
ŁOWISKO PATRONACKIE
Regulamin
Mapa łowiska
K M "Dolina Łeby"
Odtworzenie tarlisk
Troć Łeby - zawody
Tarło troci - filmy
Informacje
Opłaty 2012
Informator wód
Znakowane ryby
Turystyka wędkarska
Polecamy:
Muszkarskie Święto - Robert Tracz
AIRFLO – My już wiemy!
Z muchówką na troć - Technika. część 2
Z muchówką na troć – Sprzęt. cz...
Rzeka Łeba – rozpoczęcie sezonu...
Troć Łeby 2008 - relacja z zawodów
Black Ranger bez tajemnic
Rzeka Lagan - Szwecja
\"Troć Łeby 2009\"- relacja z imprezy
Trociowa Łeba
Wiadomości:
Troć Łeby 2014 \"no kill\" - RELACJA...
Troć Łeby 2014 \"no kill\" - ZAPROZENIE...
Troć Łeby 2013
Zawody Muchowe Troć Łeby 2013 - nagroda główna MG ...
Tarło przyżyciowe troci wędrownej nad Łebą...
Ankieta
Moja ulubiona metoda połowu to:
Sztuczna mucha
Spinning
Spławik
Trolling

[wyniki | ankiety]
Artykuły > Sprzęt > AIRFLO – My już wiemy!

 

AIRFLO – marka obecna na naszym rynku od dawna, nie ciesząca się jednak zbyt dużą popularnością. Czy słusznie? Postanowiliśmy to sprawdzić…

Jedną z linek AIRFLO z którą miałem już do czynienia była (a właściwie jest) stara poczciwa 6 WF Fast Sinking 3000Ts Series, której z powodzeniem używałem przez kilka lat do połowu pstrągów i troci. Dlaczego poczciwa? Otóż dlatego, że mimo skrajnych warunków w jakich była używana, począwszy od styczniowego mrozu -20 C, gdy końcówka zamieniała się w sopel lodu, skończywszy na lipcowych upałach i poniewierania w pokrzywach nad brzegami rzeki Łeby, linka ta, mimo że w tym roku obchodzi swoje 7 urodziny praktycznie nie nosi śladów użytkowania! Tak się złożyło, że na początku tego roku dostaliśmy do przetestowania kilka najnowszych modeli sznurów AIRFLO. Były to:

- Airflo Ridge Tactical Trout WF 6 Floating

- Airflo Sixth Sense WF 6/7 Floating, Mini Tip

- Airflo Fourty Plus - Expert Distance WF 8 Fast Intermediate.

              Czas jętki majowej był dobrym sprawdzianem dla AIRFLO

            Przejdźmy do charakterystyki właściwości poszczególnych modeli sznurów AIRFLO.
            Na pierwszy ogień pójdzie mój faworyt - Airflo Ridge Tactical Trout WF 6 Floating. Linka – marzenie, ale po kolei. Przyzwyczailiśmy się do owalnego przekroju sznura i zakładania końcówki do której mocujemy żyłkę – nie w Ridge Tactical! Linka ta ma przekrój gwiazdki, dzięki czemu uzyskuje się mniejszy opór tarcia o przelotki – co za tym idzie dalsze rzuty. Kolejną ciekawostką jest pętelka (micro loop) na końcu i początku linki, która eliminuje konieczność używania łączników. Łączniki w kosz! Kolejną zaletą systemu micro loop jest możliwość połączenia z 3 – metrowymi przyponami AIRFLO Polyleader w zakresie od Clear Floating do Extra Super Fast Sinking – mój ulubiony to Polyleader Trout – Slow Sinking, który w połaczeniu z Ridge Tactical Trout stosuję do mokrej muchy – po prostu bomba! Przyzwyczailiśmy się też do jednolitego koloru linki – tutaj AIRFLO także ma lepsza koncepcję. Odcień linki zmienia się subtelnie oddzielając głowicę od pozostałej części sznura.            Majowa królowa podczas testów

Co z walorami użytkowymi? Sznur był bardzo solidnie przetestowany podczas jętki majowej, wieczornych rójek chrustów i mogę powiedzieć tylko tyle. Dalej, szybciej, dyskretniej i po prostu lepiej. Zasięg rzutu sznurem Ridge Tactical Trout wzbudzał uznanie niejednego muszkarza. Bardzo wysoko oceniam także pracę sznura podczas wykonywania rzutu (pętla), możliwość oddania precyzyjnego i subtelnego rzutu na dalszą odległość, także rollcastem, co ułatwia podejście najostrożniejszych pstragów. Do zalet dodać także należy małą rozciągliwość linki, która daje bardzo dobry kontakt z mucha i możliwość szybkiego, skutecznego zacięcia, także przy większych odległościach.


            Micro loop w Ridge Tactical Trout – po co komu łączniki!

Kolejny sznur to Airflo Sixth Sense WF 6/7 Floating, Mini Tip. Sixth sense - szósty zmysł. Pewnie zastanawiacie się co kryje się pod tajemniczym „Mini Tip”. Otóż jest to Linka pływająca z ok. 100 cm końcówka intermediate w kolorze clear, czyli przeźroczysta. Linka ma już normalny owalny przekrój i posiada standardową końcówkę, którą dostajemy w komplecie. Sixth Sense używałem głównie do połowu pstrągów na mokrą muchę, ale nie tylko. Jej wszechstronność pozwoliła także na zainteresowanie moimi muchami majowych szczupaków. Nie odmawiała też współpracy w przypadku szybkiej zmiany zestawu i podaniu suchej muchy – ot taki sobie freestyle.

Podobnie jak poprzedniczka charakteryzuje się małą rozciągliwością, jej budowa pozwala na oddawanie bardzo precyzyjnych i jeszcze subtelniejszych rzutów szczególnie rollcastem. Jeszcze jedną bardzo ważną jej cechą jest to, że linka faktycznie pływa, a końcówka faktycznie jest intermediate, co nie zawsze jest regułą u konkurencji. Sixth Sense jest bardzo gładka w dotyku, już pierwszy kontakt sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z solidnym produktem.


            Szósty zmysł i mokra mucha

             I czas na  40+, a właściwie Airflo Fourty Plus - Expert Distance WF 8 Fast Intermediate. To nie linka dla nowicjuszy. Sznur posiada kilkumetrową końcówkę intermediate w kolorze clear, czyli przeźroczystym, pozostała część jest pływająca. No tak, ktoś może zapytać po co komu taka linka? Na szczupaki! Jest idealna, gdyż daje nam możliwość oddania dalekiego rzutu dużą muchą. Jest jeden warunek, po prostu trzeba umieć takim sznurem rzucić i mieć możliwość pełnego rozwinięcia głowicy, bez tego nie poznamy w pełni walorów 40 +.

             40+ plus szczupaki

            Kaczodzioby na muchę serwowaną sznurem AIRFLO

Linka Airflo Fourty Plus - Expert Distance WF 8 Fast Intermediate świetnie sprawdza się też w połowach w morzu Bałtyckim. Mimo że jest to linka „słodkowodna”, to znikome zasolenie naszego morza pozwala wykorzystać ją np. do połowu belonu lub troci – sprawdzaliśmy, działa!


            40+ Expert Distance WF 8 Fast Intermediate

Podsumowując, chciałbym podkreślić, że firma AIRFLO zrobiła wielki krok naprzód w dziedzinie produkcji sznurów muchowych. Walory użytkowe zaprezentowanych modeli znacznie przewyższają porównywalne linki konkurencji. Krok AIRFLO był dobry, miejmy nadzieję, że będą także kolejne, równie udane i marka ta w końcu zajmie właściwe sobie miejsce na naszym rynku. Obecnie sznury AIRFLO deklasują rywali w dziedzinie produkcji linek muchowych. AIRFLO daje na swoje produkty 5 (pięć) lat gwarancji – ten fakt o czymś świadczy. O czym? Mam nadzieję drogi Czytelniku, że będziesz się mógł o tym przekonać. My już wiemy.

 

Więcej informacji na stronach:

 http://muszkarstwo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=44&Itemid=1

 http://www.flylines.com/

 Lub bezpośredni kontakt: marcin.kostuch@wp.pl


Tekst : Marcin Kostuch, Andrzej Adamiak
Zdjęcia: Marcin Kostuch

 

 © 2024 DOLINA ŁEBY. Wszelkie prawa zastrzeżone.

powered by jPORTAL 2 & UserPatch